Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yarı Maraton için Seyahat Etmek Kötü Bir Fikir mi?


Yarı maraton için seyahat etmenin nasıl bir fikir olduğunu açıklıyoruz. 

Sarah soruyor: Arkadaşım ve ben birkaç aydır koşuyoruz ve ilk yarı maratonumuz için egzersiz yapmaya karar verdik. Yerel olana katılmayı mı yoksa başka bir ülkedeki yarış için seyahat etmeyi hedeflememiz gerektiğini bilmiyoruz. Eğer ilk büyük yarışımız için seyahat edersek kendimizi kötü bir deneyime hazırlamalı mıyız?

Bir yarış için seyahat etme imkanınız varsa, neden olmasın? Yarışlar, bir koşucunun seyahat etmesi ve manzaraları görmesi için harika bir yol olabilir. Ve seyahat boyutunu egzersize ve yarışa eklemek, onu bir maceraya dönüştürür. Önce kendinizi egzersiz yapmaya başlamak için ayarlamalı, ancak seyahatin getirdiği unsurları da biraz göz önünde bulundurmalısınız.

Herhangi bir yarışın hedeflenmesinin egzersiz konusundaki kararlılığınızı artırdığını bilmek önemlidir. Özellikle şehir dışında bir yarış seçerken daha fazla yatırım yapmış olursunuz. Bir yarışa hazırlanırken egzersinizin belirli bir zaman çizelgesi ve yapısı olacaktır; bu yüzden yeni sorumluluk düzeyine hazır olmalısınız.

Koşuda ve yarışta yeni olduğunuz için; yarı maraton için seyahat etmeye karar verip vermediğinizi dikkate almadan, biraz  deneyim kazanmak için kısa yerel yarışlara katılmayı hedefleyin. Bu yarışları bir prova olarak görün. 5K ve 10K gibi daha kısa yarışlara katılmak, sizi birçok açıdan yarı maratona hazırlamaya yardımcı olur.

Kısa yarışlar, yarış ortamını tanımanızı sağlar; kitleler ile koşmayı öğrenirsiniz ve çeşitli mesafeleri kat ederken daha rahat olma konusunda kendinize güveniniz gelir.

Kışa yarışlar, ayrıca kendi yarış öncesi rutininizi belirlemenize yardımcı olur. Yarıştan bir gün önce ne yemek istediğinizi, yarış öncesi akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi ve nasıl bir kahvaltı yapmanız gerektiğini bu sayede öğrenmiş oluyorsunuz.

Herhangi bir yarışa katılmayı düşündüğünüzde,  tüm yarış ayrıntılarına ne aradığınız ile uygun olup olmadığından emin olmak için dikkatle bakmanız önemlidir. “Katılmak istediğim yarış bu!” demek için rotayı, başlangıç saatini, katılımcı sayısını ve hatta lokasyonu düşünün.

Şehir dışındaki bir yarışta dikkate alınacak daha fazla husus var; bu nedenle yarışın kendisine bakmanın yanı sıra, tüm seyahat lojistiklerini ve  peşinen dahil olabilecek ek masrafları da hesaba katmalısınız. Uçuş, araba kiralama, otel ve restoran gibi şeyleri ayarlamak için son dakikaya kadar beklemeyin. Bir yarış için seyahat ederken yapılması gereken daha çok şey var. Ama emin olduğumuz bir gerçek var ki; bu yarış, aylarca süren egzersiziniz için harika bir ödül ve sizin için de yeni bir macera…

 

 

 

You don't have permission to register