Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yarış Öncesi Uyku

İyi bir gece uykusu yarış günü mucizeler yaratabilir.

DAHA İYİ UYUYUN…

Uyku provası yapın.
Virginia’da yaşayan nörolog ve The Sleep Solution’ın yazarı doktor W. Chris Winter, yarış gününden önceki haftalarda zor durumlarda uyumayı denemenizi öneriyor. Uçakta ya da park halindeki bir arabada kestirmeyi, sevgilinizin okuma lambası açıkken ya da düşük ama rahatsız edici bir ses eşliğinde (damlayan bir musluk, horlayan bir köpek) uyumayı deneyin. Antrenman döneminde bu zor şartlara ne kadar uyum sağlarsanız, yarış öncesinde sinirlerinizin üstesinden gelme şansınız o kadar artacaktır.

Abartmayın.
Winter, yarış gecesine herhangi bir gece gibi davranın, diyor. Yani yatağa çok erken girmeye falan kalkmayın. “Sık sık, ‘Yarın kişisel rekorumu kırmak istiyorum, o yüzden 9’da yatağa gireceğim’ gibi şeyler duyuyorum. Saat 9’da uykunuz geliyor mu gerçekten?” diye soruyor Winter. Birkaç saat önceden yatağa girip kendinizi zorlamak yerine her zamanki saatlerde yatmanız halinde uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.

… YA DA AZ UYKUYLA EN İYİSİNİ YAPIN

Durumu doğru değerlendirin.
Uykuya dalamıyorsanız, bu iyi dinlenmiş olduğunuz ve hâlâ harcayacak enerjiniz olduğu anlamına geliyor olabilir. Kendinize bunu hatırlatın ve uyanık geçirdiğiniz zamanı yarışa hazırlanmaya harcayın. Winter kendinize şunları söylemenizi öneriyor: “Haftalardır gayet iyi uyuyorum ve bu gece hâlâ iyi bir uyku çekmek için dört saatim var. Önümdeki on dakikayı yarışın yokuşlu kısmında nasıl bir strateji izleyeceğimi gözümde canlandırmaya ayıracağım.” Gözleriniz hâlâ açık olsa da vaktinizi yatakta uzanarak geçirmenin de dinlenmenize yardımcı olacağı gerçeğiyle avunun. Winter, “Dinlenmek, kendinizi yenilemenize olağanüstü katkıda bulunur” diyor. National Sleep Foundation’a göre, “sessiz uyanıklık” her ne kadar uyumak kadar değerli olmasa da zihninizi yatıştırmak ve kaslarınız ile organlarınızı rahatlatmak için oldukça iyidir.

Hemen ilaçlara sarılmayın.
Uyuyabilmek için bir Benadryl ya da Ambien almamanız gerektiğini söyleyen Winter, “Performansınızı herhangi bir yönde geliştirdiği ispatlanmış bir uyku ilacı yok” diyor. Öte yandan, aylardır sürdürdüğünüz antrenmanlarınız boyunca yatırım yaptığınız uykular, sizin en büyük yardımcınız. Onlara odaklanın; sizi huzurlu bir uykuya doğru götürecek iç huzuru bulacaksınız.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register