Yaz Koşularını Güzelleştir!

Editör :

/

 


 Yaz aylarında antrenman yapması en zor spor dallarından biri koşu… Ancak sıcak ve nemli hava gözünüzü korkutmasın. Keyifli ve verimli bir koşu için bu tavsiyelere kulak verin.

Koşmanın vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Koşmak, sadece formunu korumak için değil zihinsel sağlığın için de son derece önemli. Yaz sıcaklarında koşmayı keyifli ve verimli hale getirmek ise zor değil. Egzersiz Eğitmeni İnanç Demirel, sıcak ve nemli havada koşmak çok daha zor olabileceğini; yazın koşu programı hazırlamak ve uygulamak bahar ve kış aylarına göre çok daha önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü sıcak ve nemli havalarda koşmak sıvı kaybı, sıcak çarpması ve sıcaklığa bağlı diğer hastalıklara yol açabiliyor. Ancak bazı noktalara dikkat ederek hem koşu performansını artırmak, hem de keyifli bir antrenman geçirmek mümkün!

Erken saatte koşun: Sabah erken ya da akşam geç saatlerde koşmayı tercih edin. En sıcak zaman olan gün ortasında koşmaktan kaçının.

Bol su için: Vücudunuzun fazla su kaybetmemesi için bol su için. Yanınızda bir sporcu içeceği de bulundurun. Her 20 dakikada bir sıvı alımı yapmayı ihmal etmeyin.

Yoğun tempodan kaçının: Hızlı koşu ya da uzun koşular yapmayın. Sıcaklığın ve nemin temponuzu düşüreceğini düşünerek yoğun tempolardan kaçının. Antrenman sürenizi ve temponuzu yavaş yavaş artırın.

Açık renkli kıyafetler giyin: Açık renkli, ince, bol ve hava geçiren kıyafetler tercih edin. Şapka, gözlük gibi güneşten koruyacak aksesuarları da unutmayın. Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucu krem sürün. Hava alan ayakkabılar tercih edin.

Ağaçlık alanları seçin: Koşu rotası için ağaçlık veya gölgelik alanları seçin. Rüzgarı arkanıza alarak koşun.

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login