Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yaz Olimpiyatları Nerede Gerçekleşecek?

Los Angeles, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için teklifte bulunursa… 

IOC cephesinden gelen yazılı açıklamada, başkan Thomas Bach, “IOC, Los Angeles’ın olimpiyat adaylığı için aldığı kararı memnuniyetle karşılıyor ve bu teklif, eylül ayındaki toplantıda onaylanması için gündeme gelecek” ifadelerini kullandı. Ayrıca bu açıklamaya göre; IOC, Los Angeles Olimpiyat Komitesine, 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın hazırlık sürecinde 1.8 milyar dolar destekte bulunacak.

Lozan’daki IOC genel merkezinde 11 Temmuz’da yapılan toplantıda, Fransa’nın başkenti Paris ve ABD’nin Los Angeles kentinin aday olduğu 2024 ve 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ev sahiplerinin aynı anda belirlenmesi teklifi, oy birliğiyle kabul edilmişti. Taraflardan hangi şehrin 2024’teki oyunlara ev sahipliği yapacağı konusunda anlaşması talep edilmişti. Taraflar, 2024 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliği konusunda uzlaşması halinde, 2028’deki oyunlar diğer aday şehirde düzenlenecekti.

Bu açıklamalar ışığında, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı Paris’in, 2028’dekinin ise Los Angeles’ın düzenlemesi bekleniyor. Eylül ayında yapılacak toplantıda, bu yöndeki tekliflerin onaylanması öngörülüyor.

You don't have permission to register