Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yaz Sıcakları Koşarken Kabusunuz Olmasın

Geri1 of 3İleri


Zorlu yaz koşularını eğlenceli kılmanın basit yolları.

Okurumuz Leslie soruyor: Yardım edin! İstikrarlı bir koşucu olmak için çok çalışıyorum. Kışın koşmanın zor olduğunu düşünüyordum; ancak bahar, yağmur ve rüzgarı getirmişti ve bu soğuktan daha da zor görünüyordu. Şimdi de artan sıcaklık ve nem motivasyonumu öldürüyor. Yardımcı olmak için bir ipucunuz var mı? Diğer koşucular bunu nasıl yapıyor?

Sorunuz bize İngiliz yazar ve illüstratör Alfred Wainwright’ın “Kötü hava diye bir şey yok, yetersiz giyim var” alıntısını hatırlatıyor. Giysiler her şeyi çözemese de hava koşulları çok önemli çünkü zihniyetinizi geliştiren konfor seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olacak.

Sorunuz aynı zamanda egzersiz- zihinsel dayanıklılığın başka bir ilginç yönünü ortaya çıkarıyor. Koşu hakkında konuştuğumuzda, sporun fiziksel, somut ve ölçülebilir yönlerine odaklanırız, örneğin egzersiz mesafesi veya kalp atış hızı gibi. Koşmanın zihinsel yönlerini sıkça tartışmıyoruz; çünkü tanımlamak daha zor.

Ancak ayaklarımızla böbürlenirken,  zorlu egzersiz yaptığımızda bu durum beynimiz için de geçerli oluyor. Her koştuğumuzda, özellikle yağmurda ve sıcakta istemediğimiz zaman,  bu zor durumu atlatırken davranışları ve hareketleri etkilemeye yardımcı oluyoruz.

Egzersizinizin zihinsel yönleri, hızla ölçülebilecek kadar kolay olmayabilir, ancak gerçek. Önerimiz, hava durumuna bakılmaksınız bir hafta boyunca, mevcut egzersiz programına bağlı kalmak için bir taahhütte bulunmak.

Bazı hava şartlarında örneğin yıldırım olduğu zamanlarda veya sıcaklıkların yüzde 80’in üzerinde olduğu ve nem oranı yüzde 90’ın üstünde olduğu zamanlarda koşulması önerilmez. Belki de bunlar, bir koşu bandında içeride egzersiz yapmayı seçtiğiniz günlerdir .

Pek de iyi olmayan koşullarda dışarı çıkmaya karar verirseniz, kendinize sadece birkaç dakika gitmeniz gerektiğini söyleyin. Hava gerçekten çok kötü ise, koşmak yerine yürüyün. Perspektifiniz her şeyi değiştirebilir;  rutine girmenize, yavaşça ve dikkatlice hareket etmenize yardımcı olan daha iyi bir sonuç çıkmazsa,  10 dakika sonra geri dönebileceğinizi ve vazgeçebileceğinizi söyler. Çoğu zaman, hareket etmeye başlayınca vazgeçmek için bu seçeneği değiştirmeyeceksiniz.

Geri1 of 3İleri
You don't have permission to register