Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yerfıstığı Ezmesini Kendiniz Yapın!


Her zaman raftan alıp sepete atmak olmaz.

Yerfıstığı ezmesi, koşu sonrası enerji deponuzu doldurmak için yiyebileceğiniz en iyi şeylerden biri. Ancak marketten aldığınızda içerdiği şeker ve koruyuculardan kaçmanın bir yolu olmuyor. Şimdi vereceğimiz tarif, yaktığınız kalorileri ve verdiğiniz emekleri boşa çıkarmayacak!

MALZEMELER

450 g tuzsuz çiğ yerfıstığı, kabuğu ayıklanmış
½ çay kaşığı tuz
1-2 yemek kaşığı fındık yağı veya zeytinyağı
1-2 yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI

Yerfıstıklarını mutfak robotundan önce 10 dk fırına atarak hafifçe kavrulup renklerinin dönmesini bekleyin. Yerfıstıkları ısındığında içindeki yağı ortaya çıkaracağından robotta işinizi kolaylaştırır ve daha kavrulmuş bir tada sahip olur. Fırından çıkarıp diğer malzemelerle birlikte robota alın ve birkaç dakika çalıştırın. (Eğer parçacıklı olmasını isterseniz, henüz fıstıklar iri parçalı aşamadayken 2-3 yemek kaşığı kadar kenara ayırıp en son ilave edin.) Mutfak robotunu 1 dk arayla durdurarak bir spatulayla karıştırın, tekrar ezmeye devam edin. İstediğiniz kıvama geldiğinde durdurun, kapaklı bir kavanoza alıp buzdolabına koyun. Bu şekilde birkaç hafta (tabii eğer kalırsa) bekletebilirsiniz.

ŞEKER VE KORUYUCU VAR

Hazır satılan yerfıstığı ezmelerinin bazıları sadece yüzde 60 yerfıstığından oluşuyor; gerisi mısır şurubu, bezelye proteini ve çeşitli kimyasallar içeriyor. Toronto Üniversitesi’nden beslenme araştırmacısı Dr. Cyril Kendall, yerfıstığı ezmenizin sodyum değerine ve hidrojenize yağ içerip içermediğine de bakmanızı söylüyor.

MARİNE SOSU YAPIN

65 g yerfıstığı ezmesini 2 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı soya sosu, 1 çay kaşığı pirinç sirkesi, ½ misket limon suyu, 2 çay kaşığı şeker ve birer tutam tuz, karabiber ve kırmızı toz biberle blender’a atın. Tavuğu fırına ya da ızgaraya atmadan önce bu sosta en az bir saat marine edin.

 

You don't have permission to register