Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yeterince Uyumazsam Ne Olur?


Az uykuyla kaybetmeye mahkumsunuz. Uyku savaşında galip gelmek ve sağlığınıza kâbus yaşatmamak için bu stratejileri kullanın.

1- UYKUYU ABART

Uzun bir mesaiden sonra akşam spor salonu, gece bitirilmeye çalışılan dizi sezonları sizi günde 20 saate kadar uyanık bırakabilir. Uyku Bozuklukları Merkezi’nden Dr. Guy Leschziner bunun beyniniz için trafikte alkol sınırını aşmaya benzer bir durum yarattığını söylüyor. Uykunuzu aldığınızdan emin olmak için yatağa tavsiye edilen minimum süreden iki saat daha erken girin.

2- YAĞI YATAKTA ERİT

Amerika’da yapılan bir çalışma, günde beş saat veya daha az uyumanın obezite riskini yüzde 15 artırdığını buldu. Leschziner’a göre bunun sorumlusu metabolizma ve iştahı kontrol eden girelin ve leptin hormonlarındaki dalgalanmalar. Yatak odanızın sıcaklığını 18 derecenin altına düşürün. Bu, vücudunuzun ekstra ısı enerjisi üretmek için metabolik hızını artırmasını sağlar ve uykunuzda kalori yakarak kilo verebilirsiniz.

3- DİRENÇ HASTALIĞI

London Sleep Centre’dan Prof. Adrian Williams günde sadece beş saat uyuyan kişilerin kardiyovasküler hastalık ve insülin direnci geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bunu engellemenin en iyi yolu egzersiz. Bir çalışma, haftanın beş günü 30 dk yürümenin insülin direncini engelleyebildiğini veya süreci tersine çevirebildiğini gösterdi.

4- BÜYÜME HORMONUNU ARTIR

Düşük miktarda da olsa büyüme hormonunu artırmanın kanıtlanmış yolları var ve ağırlıkla squat yapmak bunlardan biri. Metabolizmadan saçların büyümesine kadar her şeyden sorumlu olan büyüme hormonunun yüzde 60 ila 70’i uyku sırasında üretiliyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da yetersiz uykunun bu hormonun üretimini baltaladığını gösteriyor. Büyüme hormonu üretiminde hiçbir şey uykunun yerine geçemez.

5- GERÇEKLE YÜZLEŞ

Sleep School’un kurucusu Dr. Guy Meadows “Vücudunuz uykuyu cildinizi toksinlerden temizlemek için kullanıyor” diyor. University Hospitals Case Medical Center raporlarına göre, yeterince uyumayan kişilerin cildinin yenilenmesi yüzde 30 daha uzun süre alıyor. Gece yüzünüzü temizleyin, iyi bir nemlendirici sürüp yatın. Böylece uyku sırasında cildiniz aşırı yağlanmaz.

You don't have permission to register