Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yoga ve Çocuklar


Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) ve Yoga çocuklara hayatın her alanında pozitif bakış açısı kazandırıyor ve okul hayatındaki başarısını yükseltiyor.  Türkiye’nin ilk çocuk hareket üssü Muzipo Kids, Muzip Saatler Programı’nda etkinliğine yer vererek çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini destekliyor.

Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) ve Yoga çocukların dikkatlerini ana odaklayarak, içinde bulundukları durumu yargılamadan gözlemleme alışkanlığı kazanmalarına destek oluyor. Mindfulness dengede ve akışta kalmayı kolaylaştırarak zihni ve bedeni bir araya getiriyor ve etkinlik esnasında çocuklar kendi bedenine ve düşüncelerine odaklandıkları için duygusal zekâ gelişimi de desteklenmiş oluyor.

Yöntemin çocuk gelişimine katkısını anlatan Uzman Eğitmen Aslı Olgun:

Mindfulness ve Yoga büyük ve küçük kas becerilerinin gelişmesine, 5 duyu farkındalığının artmasına ve koordinasyon becerilerinin gelişmesine destek olurken; takım halinde hareket ederek sosyalleşmelerine ve çocukların karar verme mekanizmalarının gelişmesine katkı sağlıyor. Bu yöntem, çocuklara hayatın her alanında pozitif bakış açısı kazandırıyor ve okul hayatındaki başarısının artmasına destek olarak onları akademik hayata adapte ediyor. Çocuklar zihinlerinden geçen düşünceleri, yaşadıkları duyguları ve hislerini an be an algılayıp; gerçekleşen his, duygu ve düşünceleri yargılamadıkları için anda kalabiliyor” 

Mindfulness ve Yoga Artık Muzip Saatler’de
15 şehirdeki 41 merkeziyle çocuklara erken yaşta spor alışkanlığı kazandıran Muzipo Kids, alanında uzman eğitmenler ile hazırladığı, 3 ila 5 yaşındaki çocuklara yönelik Muzip Saatler programına Mindfulness ve Yoga aktivitesini ekledi. Drama destekli oyunlar ile öğrenmenin iç içe olduğu Muzipo Kids’de alanında uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleşen etkinlik 60 dakika süreyle 3 farklı aşamadan oluşuyor. Meditasyon (nefes egzersizleri ve derin gevşeme), yoga duruşları ile beden ve nefes farkındalığının artırılması ve ‘Mindfulness‘ etkinliğinde 5 duyu üzerinde bilinçli farkındalığı artırma aşamaları ile bir bütün olarak çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi destekleniyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register