Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yoğun Antrenman Kanınıza Ne Yapıyor?

Yoğun egzersiz kan değerlerinizi değiştirebilir. Derleyen: Saide Tokuç

Geçtiğimiz yıl, 43 yaşındaki Jay Ashman, Kansas City Barbell’daki zorlu bacak antrenmanının ertesi sabahı rutin bir kan testi yaptırdı. Eski ragbi oyuncusu, birkaç gün sonra doktorundan böbrek fonksiyonlarının iki ana indikatörünün anormal olduğunu söyleyen bir telefon aldı.

Panik moduna geçtim,” diye hatırlıyor. “Böbrek yetmezliği, diyaliz, erken ölüm ve tüm bu tarz saçmalığı düşünüyordum.

Ancak ilave testler böbreklerinin normal olduğunu gösterdi. Yüksek ağırlık çalışması ilk okumaları çarpıtmıştı. Aslında anormal kan sonuçları, zorlu antrenmanlar yapan ve ekstrem etkinliklerde yarışan erkekler arasında yaygın bir sorun. Bunun nedeni, laboratuvar sonuçlarının hırslı sporculara göre değil, genel nüfusa göre belirlenmiş olması, diye açıklıyor Maryland’dan aile hekimliği ve obezite fizik tedavi uzmanı Spencer Nadolsky. “Laboratuvar sonuçlarına her hastanın kendi bağlamında bakmalısınız. Aksi takdirde bu çok fazla endişeye veya fazla sayıda testlere yol açabilir.

Spor yapan kaç erkeğin bundan etkilendiğine dair veriler yok; ancak her zamankinden daha çok sayıda erkek zorlu egzersizler yapıyor. Yarı maratonların sayısı tüm zamanların en yüksek rakamını gösteriyor, her yıl 4,5 milyondan fazla kişi engelli parkur yarışlarını tamamlıyor ve uzmanlar yüksek yoğunluklu antrenmanların her zamankinden daha popüler olduğunu söylüyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register