“Yoruldum” Demeyenler Kulübü

Editör :

/

 

Untitled-1

Mükemmel Koşu Tekniği İçin Spor Salonuna da Uğrayın

Koşu antrenmanı yapan kişilerin yere basış şekilleri ve buna bağlı olarak postürleri çok önemlidir. Çünkü koşu mekaniği basit gözükse de karmaşıktır. Bir ayak destek fazındayken, diğer ayak yol alır. Bu sırada omurganın ve kolların doğru açılarda olması gerekir. Aksi takdirde performans uygulamak sakatlanmaya veya düşük performansa neden olur. Bu da demek oluyor ki, koşu tekniği çok önemli. Ve doğru teknik için önemli olan postürünüzü, kalbinizi ve kaslarınızı sadece koşarak çalıştıramazsınız.

Yaptığınız koşu tipine göre kaslarınızın dayanıklılığını destekleyici salon antrenmanları yapmak, taşıyıcı eklemler olan kalça, diz, ayak bileği gibi noktaları güçlendirerek sakatlığı önler ve performansı artırır. Bu çalışmaların içeriği koşuyla doğru orantılarda ve yüklemelerde olmalıdır. Örneğin, uzun mesafe koşucusunun antrenmanlarında bir set 15 tekrardan aşağıya düşmemeli.

Kalça ve bacak kaslarının yanında merkez kaslarının da güçlü olması, kuvvet üretimi açısından önemlidir. Spor salonunda yapacağınız statik ve dinamik merkez egzersizleriyle bunu sağlayabilirsiniz. Squat ve deadlift gibi büyük hareketlerden, bosu topunda yapılan stabilizasyon egzersizlerine kadar çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Daha çok kilometre yapmak ve sakatlanmadan daha çok koşmak istiyorsanız, spor salonunda yapılan antrenmanlara gereken zamanı ayırmalısınız.

 

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login