Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yumruk Yumruğa Dövüşte Saldırıya Geçmek


Yumruk yumruğa dövüş hareketleriyle güç, kuvvet ve özgüveninizi arttırın, bastırdığınız stresten kurtulun. 

Genç bir kadın, stüdyodaki matların üzerinde ileri, geri, sağa ve sola hareket ediyor. Elmacık kemiklerinin üzerinde duran yumrukları, saç tellerini terleyen yüzüne yapıştırıyor. Yumrukları ve tekmeleri savuştururken gözleri rakibini izliyor. Kadın, Krav Maga çalışıyor; İsrail ordusu ve ABD emniyet teşkilatının kullandığı yumruk yumruğa bir dövüş sistemi. Krav dersinde güç, dayanıklılık ve yollarda tetikte ve güvende kalma yeteneğinize duyduğunuz özgüveni kazanırsınız.

Washington D.C.’de yer alan N-Flux’un eğitmenleri Colleen Daly ve Chris Torres (resimde), savunma hareketlerini saatlik derslere uyarladı. Maraton koşucusu olan Daly, Krav yapmayı deneyene dek güçlü bir fitness temeli olduğuna inanıyordu. “Bunun kadar beni zorlayan bir antrenman yaptığımı sanmıyorum” diyor. Krav dersleri, saldırı durumlarının bir simülasyonu şeklinde yapıldığından, eğitmen ‘mola‘ diyene dek öğrenciler her hareketi yapmaya devam etmek zorundadır, bu da yoğun ve öngörülemez bir antrenman yapmanızı sağlar. Bu yüzden Krav seanslarınızı haftada bir veya iki kez gideceğiniz şekilde planlayın.

Torres, doğru form ve teknik geliştirmek için buradaki hareketleri yapmayı bir Krav eğitmeninden öğrenmenizi tavsiye ediyor. 24 dakikalık bu eşli antrenman, dersler arasında becerilerinizi geliştirmenin iyi bir yolu.

1. Shoulder and Knee Tag (8 dakika)


Antrenman partnerinizle dövüş pozisyonunda yüz yüze durun. Dizler bükülü, bir bacak diğerinin önünde ve her iki elinizin parmak eklemleri elmacık kemiklerinize dayalı olsun. Dövüş pozisyonunu korurken tüm yönlere doğru hareket edin ve birbirinizin omuz ve dizlerinin dış kısmına dokunmaya çalışın. Üç dakika boyunca devam edin, bir dakika dinlenin, ardından tekrarlayın.

2. Squat (1 dakika)


Güçlü bir yumruk merkez bölgenizden ve alt vücudunuzdan gelir. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, aşağı doğru inerek squat hareketini gerçekleştirirken dizlerinizi ayak parmaklarınızın hizasına doğru bükün. Hareketi 60 saniye boyunca durmadan tekrarlayın. Bu, her hareket arasında aktif dinlenmeniz olacaktır.

3. Arm Stop ve Knee to Groin (4 dakika)


Partneriniz bir darbe yastığı tutarak size saldırsın. İlerleyişini ön kolunuzla durdurun, ardından omzundan yakalayıp ‘up knee‘ hareketiyle yastığa vurun. Geri adım atsın ve ardından tekrar saldırsın. İki dakikanın sonunda yer değiştirin.

4. Squat (1 dakika)

5. Yumruklar (2 dakika)
Elinizle yumruk yapıp başparmağınızı dışta tutun. Uzanırken kalçanızı çevirin, yastığa vururken nefes verin, elinizi gerin çekin ve ardından diğer elinizle vurun. Bir dakika sonra yer değiştirin.

6. Squat (1 dakika)

7. Flurry and Sprawl (6 dakika)


Tüm gücünüzle ardı ardına sert yumruklar atın. Partneriniz ‘savunma‘ diyerek sizi, kalçalarınızı yere indirmeye zorlayabilir. Ardından hemen kalkın ve yumruklarınıza devam edin. Üç dakikanın ardından yer değiştirin.

8. Squat (1 dakika)

Derleyen: Saide Tokuç

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register