Yürüyüşle Daha Çok Kilo Verin!

Editör :

/

 

Geri1 of 2İleri


Günlük atmanız gereken adım sayısını tekrar gözden geçirmeye ne dersiniz? 

Tennessee’de kişisel antrenörlük yapan Hannah Davis, “Yürüyüş yapmak, kilo vermek için basit ve kolay erişilebilir bir yöntemdir; özellikle de yaşam tarzınız sizi masana ya da arabanıza zincirliyorsa.” diyor. Yürümeyi bu kadar cazip kılan ise hem günlük yaktığınız kalori miktarını arttırması hem de stresinizi azaltması. Daha az stres ise daha kolay kilo vermeniz anlamına geliyor.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Daha fazla kilo verebilmek için yürüyüşlerinizi nasıl şekillendireceksiniz?

1- Günde 15.000 adım atın

Günde kaç adım atıyorsanız olun, bu miktarı arttırmak her zaman mümkün. Davis’in zayıflamak isteyenler için verdiği tavsiye, haftanın 7 günü 15.000 adım atmak. Halihazırda attığınız adımların sayısı bu miktarın altındaysa ve adım sayınızı  arttırdığında vücudunuzun kötü etkileneceğini düşünüyorsanız da endişelenmeyin. Bu seviyeye çıkmak vücudunuzu kötü etkilemeyeceği gibi sakatlıklara da davetiye çıkarmayacaktır.

2- Günde 3 defa 20’şer dakikalık yürüyüş yapın

Davis’e göre, haftada 3 kez 20’şer dakikalık yürüyüş egzersizi yapmak sizi zayıflama hedeflerine ulaştıracaktır. George Washington University’de yapılan bir araştırmada, her öğünün ardından 15 dakikalık yürüyüş yapan kişilerin kan şekeri kontrollerinin, günün herhangi bir vaktinde 45 dakika yürüyüş yapanlara kıyasla daha iyi olduğu belirlenmiş. Kan şekerinin kontrol altında kalması demek, sofradan kalktığınızda kısa sürede acıkmanın da önlenmesi demek.

3- Haftada 3 gün yokuş yukarı yürüyün

Koşu bandında eğimli çalışmak ya da dışarıda yokuşlu bir yerde yürüyüş yapmak daha fazla kas kütlesi inşa etmenizi sağlar. Kas kütleniz çoğaldığında ise metabolizmanız hızlanır; oturduğunuz yerde bile daha fazla kalori yakarsınız. Davis’in önerisi haftanın 3 günü yürüyüş egzersizlerinizi bu şekilde çeşitlendirmeniz ve zamanla günlerin sayısını çoğaltmanız yönünde.

Geri1 of 2İleri

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login