Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zafere Giden Yol

Geri1 of 2İleri


Dünyaca ünlü profesyonellerin tempo çalışmaları yaptığı bu yol, çıtayı bir üst seviyeye taşıyan cinsten.

The Mammoth Track Club’da duyulan birkaç keskin ıslığın ardından antrenör Andrew Kastor’un sesi yükseliyor: “Hizaya girin!” Aralarında Amerikalı maraton rekortmeni Deena Kastor ve Olimpik 10K koşucusu Yunanlı Alexi Pappas’ın da buluğundu grup ısınmalarını sonlandırıyor. Günlerden cuma, efsanevi Green Church Road yolunun tempolu koşuyla aşılacağı gün.

Asıl ismi Benton Crossing Road olan patika, bu takma ismi Kaliforniya’daki Mammoth Lakes’in yakınında, deniz seviyesinin 2.100 metre yüksekliğinde ve Highway 395 kavşağında yer alan Green Church’ten alıyor. Club burada koşmaya 2001 yılında, Deena, Meb Keflezighi (şimdiye kadar 3 Olimpik maratona katıldı), antrenör Joe Vigil ve Bob Larsen’in yolu keşfetmesinin hemen ardından başladı.

Hem Larsen hem de Vigil’e göre en önemli antrenmanların haftalık tempo koşuları olduğunu söyleyen Deena’nın eşi Kastor, “İstedikleri uyarılmayı elde etmek için nispeten düz ve araç trafiğinin olmadığı bir yere ihtiyaçları vardı” diyor.

Green Church Road bu standartlara sahip ve koşucular için de güvenli, geniş bir bisiklet şeridine sahip. Deena, Keflezighi ve Ryan Hall, şampiyonlara ve rekorlara burada antrenman yaparak hazırlanıyor. Keflezighi Atina Olimpiyatları için gitmeden önce, bisikletliyle onun temposunu ayarlayan arkadaşı kendisine şans getirmesi için bu yolun asfaltından bir parça vermişti. Üstelik işe yaradı: Keflezighi Olimpiyatlar’dan gümüş madalyayla döndü. O günden itibaren bu yolda antrenman yapmayı bırakmadılar.

Buradaki yaptıkları koşular tüm koşucuların antrenmanı birbirlerine yakın zamanda bitirmelerini sağlıyor. Kadınlar koşuya başladıktan sonra, erkekler bacaklarını birkaç dakika daha savuruyor. İlk olarak Suudi Arabistanlı Olimpik maratoncu Sarah Attar yola koyuluyor ve tempoyu belirliyor. Deena ve Pappas çizgiye yaklaştıktan sonra Deena başını kaldırıp erkek takım arkadaşlarına bakıyor ve Eastern Sierra zirveleri arkalarında kalıyor. Deena “Sıkıysa beni yakalayın” diyor ve koşmaya başlıyor.

Mammoth Track Club üyeleri Green Church Road’da. Sol taraftan: Alexi Pappas, Daniel Tapia, Deena Kastor, Sarah Attar, Reid Buchanan ve Antrenör Andrew Kastor.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register