Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zayıflamak İçin Egzersiz Yapanların Bilmesi Gereken 5 Şey

Geri1 of 6İleri


Zayıflamak için egzersiz yapıyorsanız, kalorilerden kurtulmanın katı bir rutinden daha fazlasını gerektirdiğini bilmelisiniz. 

egzersiz

Güçlenmek güzeldir. Güçlendiğiniz zaman sadece güzel bir görünüm elde etmezsiniz, ayrıca, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacak kas kütlesi de kazanırsınız. Ancak, Current Biology’de yayımlanan bir çalışmaya göre, bu strateji her antrenmanda daha az kalori yakmanıza da neden olabilir. Araştırmada 300 kadın ve erkek, fiziksel aktivite seviyeleri ve her gün yaktıkları kaloriler göz önünde bulundurularak mercek altına alındı. Sonuçlara göre orta seviyeli aktif olan insanların daha az aktif olanlara kıyasla her gün 200 kalori daha az yaktıkları; fiziksel olarak en çok aktif olan insanların ise orta seviyeli insanlara kıyasla daha fazla kalori yakmadıkları ortaya çıktı!

Eğer saatlerinizi koşu bandında ya da kondisyon bisikletinde harcıyor, bunun sonucunda da kalorilerden hızlıca kurtulacağınıza inanıyorsanız, bu haber hiç de içinizi açacak cinsten değil. Peki daha fazla kalori yakabilmek için ne yapmalı? Zayıflamak için egzersizde ne tür hamleler tercih edilmeli? Eğer bedeniniz halihazırda sürdürmekte olduğunuz antrenmana alıştıysa, fiziksel olarak aktif olsanız bile yeterince kalori yakmanız mümkün olmayacaktır. İşinizi düşünün: İlk başladığınızda bazı şeyleri öğrenebilmek için daha fazla enerji ve zaman harcıyordunuz ve bu sürecin sonunda işinizde daha verimli bir noktaya geldiniz. Egzersizlerin işleyişi de farklı değil. Vücudunuz, spesifik bir talebe adapte oluyor. Bununla birlikte verimliliğiniz de artıyor; ancak daha az enerji harcamaya başlıyorsunuz.

Kilo vermek, özellikle de yağ yakmak için egzersizden vazgeçmeniz gerektiği sonucunu çıkarmamalısınız. Her şeyden öte, amacınız kas kaybetmek değil, yağ yakmak. Bunu ise egzersizle başarmanız oldukça kolay. Obezite üzerine yapılan ve 439 kadının incelendiği bir araştırmada, egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kadınların, sadece diyet yapan kadınlara kıyasla yağ kütlesi kayıplarının bir hayli fazla olduğu gözlemlendi. O halde, zayıflamak ve daha fazla kalori yakmak için birkaç tavsiyeye ihtiyacınız olacak. Bu 5 uyarıyı göz önünde bulundurmalı ve zayıflama stratejinizi bu çerçevede yeniden gözden geçirmelisiniz. 

Geri1 of 6İleri
You don't have permission to register