Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zayıflamak İçin Ne Kadar Koşmalısınız?


Mesafeler tahmin ettiğinizden daha az! 

Untitled-1

Zayıflamak konusunda kararlıysanız, ne kadar mesafe koştuğunuz konusunda da dikkatli olmalısınız. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness’ta yayımlanan bir çalışmaya göre, zayıflama konusunda en başarılı olan kişiler, aslında o kadar da uzun mesafeler koşmuyorlar! Hatta, haftada ortalama olarak 5 kilometre koşmaları yeterli oluyor!

Hollandalı araştırmacılar, koşmaya yeni başlayan 538 koşucu üzerinde bir anket uygulayarak, insanların beslenmelerini ve koşmaya başlama nedenlerini irdelediler. Ardından, katılımcıların vücut yağ kütlelerini ölçtüler ve koştukları mesafeyi ölçmek amacı ile koşuculara GPS cihazları dağıttılar. Katılımcılara, nasıl antrenman yapmaları gerektiğine dair hiçbir direktif verilmedi. Bir yılın ardından, katılımcılardan yeni bir anket doldurmaları istendi ve ölçümleri tekrarlandı.

Elde edilen rakamlar karşılaştırıldığında, beslenmelerine dikkat eden ve istikrarlı bir şekilde haftada 5 kilometreden fazla koşan kişilerin, yağ yakma konusunda en başarılı kişiler oldukları anlaşıldı. Yağ yakma konusunda başarılı olan kişilerin aynı zamanda daha fazla taze sebze ve salata tükettikleri; beyaz ekmek, şekerleme kızartma, fast food ve şekerli içeceklerden ise uzak durdukları belirlendi.

Söz konusu etki, sadece kilo vermek amacı ile koştuklarını belirten insanlarda gözlemlendi.

Zayıflamak istiyorsanız, 5K koşularına katılmak için elinizde sağlam bir neden daha var.

You don't have permission to register