Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zihninde Zirveye Çık; Ayakların Seni Takip Eder

Bazı sporcuların rakımla bağlantılı aritmi sorunu, tansiyon ve yorgunluk gibi şikâyetlerle yarışı bıraktıklarını da ekleyelim. Artam da bir noktada rahatsızlandığını hissetmiş ve AMS denilen irtifa hastalığına yakalandığından korkmuş: “Yaşadığım şeyin yorgunluk mu yoksa AMS belirtileri mi olduğundan emin olmam gerekiyordu. Hastalık durumunda 300 metre aşağıya inip bir süre beklemeniz gerekiyor. Yarış sırasında bunu yapsaydım
geriye düşerdim. O yüzden devam etmeye karar verdim. Neyse ki birkaç saat sonra yorgunluk olduğunu anladım. Zaten daha önce o irtifalarda trekking yaptığım için hazırlıklıydım. Vücudum da üçüncü günden sonra şartlara adapte oldu.”

Etabın zorlu noktalarında sporculara “Devam edecek misin?” diye soruyorlar. Bu soruyu Can Artam’a da sordular ve kendinden emin bir şekilde “evet” yanıtını verdi. Peki insan bu zorlu şartlar altında bir sonraki adımı atma gücünü kendisinde nasıl buluyor? Elbette motivasyonla! İşte Can Artam’ın motivasyon sırları: “Vücudunuzu daha önce hiç tecrübe etmediğiniz bir limite getiriyorsunuz. Vücut o kadar zorlanıyor ki, size bütün veriler durmanızı, devam edemeyeceğinizi söylüyor. Vücudunuzun sınırları zorlanırken, sizi koşmaya devam ettirecek yegane şey motivasyondur. İlk 1-2 saat müzik dinledim, bazen de tabiatı yaşayabilmek için ortama kulak verdim. Çok yalnız hissettiğim zamanlar oldu. Etrafınızda kimse kalmıyor, dağda tek başınasınız. Yanınızda bir sporcu olunca belli bir tempoda gitmek daha kolay oluyor. Everest’te o kadar zorlandım ki, kendimi motive etme yöntemlerim tükendi. Ben de kafamda senaryolar uydurmaya başladım. Mesela etap finish’ine 12 km kalmışken, “Birine yardım yetiştirmem gerekiyor. Şu saate kadar oraya varamazsam, bir şey olacak” diye hikâyeler yazıyordum.” Gördüğünüz gibi, bu taktikler işe de yaramış.

You don't have permission to register