Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zihninizle Vücudunuzu Kontrol Edin


Uyku temelli terapi tavsiyesi, uykunun zihinsel sağlığımızdaki yeriyle ilgili de daha büyük tartışmalara yol açıyor.

Erkeklerin zihinsel durumlarını paylaşmaları konusundaki toplumsal söylemler önemli ölçüde iyileşse de erkekler, hâlâ onları uyanık tutan düşünceler üzerine konuşmak yerine doktora gidip insomniadan şikâyet etmeyi daha makul buluyor. “Yetersiz uyku almak çift yönlüdür” diyor Walker. “Anksiyete, insomnia gibi hastalıklara yol açabilen büyük bir faktördür. Ancak yetersiz uyku da anksiyete ve depresyona sahip olma riskinizi artırır.

Luke, insomnia’sıyla ilgili doktoruyla görüştü ancak uykusuzluğuna neden olabilecek konuyu hiç açmadı. “Burada rol oynayan daha büyük faktörler ve büyük bir anksiyete unsuru olduğuna eminim” diyor. “Ancak kendi alanınıza çekilme ve günlük hayatın içinde en yıkıcı olanı tedavi etme alışkanlığı kazanıyorsunuz. Ben yalnızca uyumak ve kalanıyla daha sonra ilgilenmek istiyorum.” Belki de en büyük engel, uyku eksikliğimizin en etkili çözümlerinin bize sıradan gelmesidir. Walker, mantıklı hayat tarzı değişikliklerinden oluşan bir listeye sahip. Diğer maddelere ek olarak, kendine tartışmaya açık olmayan bir yatma saati belirlemek, alkol alımını makul miktarlarda tutmak, soğuk ve karanlık bir yatak odasında uyumak, akşamları ekran karşısında zaman geçirmeyi bir süreliğine yasaklamak sayılabilir. (Daha fazla öneri için sayfa 20’deki yazımıza göz atın.) Ancak uykuya dalamadığınızda da yataktan kalkmalısınız. Beyniniz sonu gelmeyen anksiyete ve yatak arasında bir bağlantı kuracağından, “Yapabileceğiniz en kötü şey uyuyamadığınızda yatakta kalmaktır,” diye açıklıyor. “Farklı bir odaya geçin ve uykunuz gelene kadar bir şeyler okuyun.

Uykuya da spor salonu rutinimize olduğu gibi yaklaşmalıyız. Kolay olmasını veya sonuçlarını çabuk almayı beklemekten vazgeçmeliyiz. Uyku, zannedilenin aksine zor bir iştir. Alışkanlıklarımızı incelemeden ve problemlerimizi çözmeden dinlendirici bir gece uykusuna yatmaya çalışmak, hazırlıksız bir şekilde maraton bitirmeye çalışmak gibidir ama bu kez çok daha fazlasını tehlikeye atmış oluruz. Sekiz saat uykuyu iş saatlerimizden nasıl geri alacağımızla ilgili daha büyük savaşımıza gelince, çözümü biraz daha hırs ve gayret gerektiriyor. Ancak Walker kararlı. “Uzun iş saatlerinin kahramanca bir şeymiş gibi övülmesini durdurmak için hem sağlık ve eğitim sistemimizde hem de hükümet düzeyinde bir değişim olmalı” diyor. Walker, hükümetlerin en son ne zaman uykuyla ilgili bir kamu sağlığı kampanyası başlattığı sorusunu soruyor. Sigara, alkol, egzersiz ve diyetle ilgili çalışmalar yapan hükümetlerin uykuyla ilgili sessiz kaldığından yakınıyor. “Umarım yeniden açılan bu tartışma bir uyanma çağrısı olur.


About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register