Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Zirveye Hazırlanırken Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Çoğu atlet, bir yarışma öncesi için zirve dönemi için hazırlık yapılan safha ile sevgi-nefret ilişkisi yaşar.  Bir yandan çok uzun süren bir koşu yapılmıştır ve bu iyi hissettirir. Diğer bir yandan da, endişeleriniz sizi rahatsız ederek daha az koşmanızı sağlar. Ama tabii ki, başlangıç çizgisine giden yolda cinnet geçirmek zorunda değilsiniz.

Bu safhayı daha az stresle geçirmek için yapmanız gerekenleri yazdık!

Öncelikle Dinlenin

Egzersiz planınız, düzenli olarak milinizi ve daha sonra yarış gününüz için alanınızı yarattığınız kadar kuvvetinizi azaltıyor. Bu dinlendirici; ama hayatınızın diğer alanlarındaki kaos, uzun ve zorlu egzersizleriniz kadar stres verici olabilir. Egzersiz yaparken, kendinize yüklenmekten kaçının ve kendinizi yenilemenize izin verin. Yatağa erken gidin, uyuyun, vücudunuz güçlü bir performansa ihtiyaç duyduğu için mental ve fiziksel olarak dinlenin.

Etrafınızı Pozitif Enerjili ve Fikirli İnsanlarla Çevirin

 Hayattaki misyonu diğerlerinin neşesini emmek olan insanların çevrenizde olması kadar kötü bir şey yok. Zirve döneminiz için hazırlık yaptığınız bu safhada böyle insanlardan mümkün olduğunca kaçının ve zamanınızı sizi seven ve destekleyen kişilerle geçirin.

Pozitif düşünmeye odaklanmak adına, zihninizde bir mantra yaratın ve tekrarlayın. Örneğin, koç Jenny’in mantrası “Sakinim, güçlüyüm ve hazırım” diyor. Bu mantrayı hatırlamanın kolay olduğunu belirten Jenny, bu sayede rahatlıyor ve yarışa hazır olduğunu hatırlıyor. Yani bu, onun için yarıştan bir önceki gün bir dakikalık meditasyon rolünü üstleniyor.

Gerçekçi Bir Yarış Günü Planı Hazırlayın

Bilinmeyenin verdiği bir korkuyu yenmek size zor gelebilir. Özellikle de yeni başlıyorsanız ya da kişisel bir rekora erişmek istiyorsanız. Ama yarış gününüzün stratejilerini ve hedeflerini yazarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Anahtar, gerçekçi ve esnek bir program hazırlamaktır. Plan, yarış günü olabilecek her şeyi içermeli: Plan A (İyi hava, sağlık, egzersiz), Plan B (iyi sayılabilecek hava,  kendini ortalama hissetme ve tamam denilebilecek egzersiz), Plan C (sıcak ve nemli hava, kısmen yeterli egzersiz, komşunuzdaki parti yüzünden sıklıkla uyandığınız bir gece). Her durum için, iyi ve kötü stratejiler yazın. Bunu yapmak bilinmezliği azaltır ve sizi korku yerine strateji ile güçlendirir.

Yarış gününde hissetmekle kendinizi hızınızı düzene sokmak akıllıca bir seçim olacaktır. Bu sayede günün akışı ile koşarsınız ve çok hızlı ya da çok yavaş koşmaktan gelen stresi azalmış olursunuz. Hızınızda vücudunuzun tepelere, rüzgara, sıcağa ya da mükemmel şartlara  dayalı olarak değişiklik yaparsınız.

You don't have permission to register