Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İznik Ultra Maratonu 2018


2012 yılından beri geleneksel olarak her yılın nisan ayında düzenlenen İznik Ultra Maratonu, Türkiye’nin en uzun koşusu yarışıdır ve yurt dışında dayanıklılık, kültür, çevre koruma, tarih temaları ile en fazla görüntülenen 5 koşu yarışımızdan biridir. Güney Doğu Avrupa bölgesinin kült yarışlarından biri olan maraton bu sene 20-21 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

42.2 km’den daha uzun süren koşulara ultra maraton denir. Bireyin kendi sınırlarına yaptığı bir yolculuk ve içsel bir macera deneyimi öğeleriyle dünyada oldukça popüler bir spor etkinliği haline gelen ultra maratonlar aynı zamanda global bir yükselen spor turizmi öğesidir.

İznik Ultra Maratonu, İznik Gölü çevresinde birkaç yarıştan oluşan bir koşu festivali olarak spor, tarih, kültür ve doğal güzellikleri birleştirir. İlk olarak 14-15 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan organizasyonda 3 ayrı yarış gerçekleştirildi. 10 ülkeden toplam 187 kişi İznik’e geldi, İznik yerelinden 75 kişi (büyük bölümü ilk kez) koşuya katıldı, vatandaş ve öğrenciler toplumsal gönüllülük çerçevesinde organizasyonda yer aldı.

2013 yılındaki organizasyonda sporcular ile markaları buluşturmak amacıyla Türkiye’nin ilk ultra maraton fuarı gerçekleştirildi.

6. İznik Ultra Maratonu 21-22-23 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlendi. İznik’in tarihi atmosferinde, doğa ile iç içe 3 günlük bir festival ortamında, halkın da yoğun katılımı ile planlanan 6 yarış icra edildi. 138 kilometrelik İznik Ultra Maratonu ile başlayan ultra yarışlarda 86 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu, 50 kilometrelik İznik Dağ Maratonu, 15 kilometrelik Derbent Patika Koşusu ve 5 km İznik Tarihi Kent Koşu’ları yapılmıştır.

2018 yılında 20-21 Nisan tarihinde yapılacak organizasyonda 5’i patikalarda toplam 6 yarış yapılacaktır:

İznik Ultra 140 km: İznik Gölü’nü saat yönünün tersinden çepeçevre dönen patika ve toprak yolları takip eden her bakımdan zorlu bir koşu. Birincinin 15 saat civarında kazanması bekleniyor, yarışın 25 saatte tamamlanması ise zorunludur.

Orhangazi Ultra Maratonu 90 km: İznik Gölü’nün iki büyük şehrini bağlayan, manzaralı bir ultra koşu parkuru. 16 saat ile sınırlı bu parkuru kazanacak kişinin 8 saatten hızlı olması bekleniyor.

İznik Dağ Maratonu 50 km: Arazide ve engebeli yollarda maraton koşmak isteyenler için İznik Ultra parkurunun son etaplarında hazırlanmış bir parkurdur. 9.5 saat içinde tamamlanması gerekir.

Göllüce Patika Koşusu 30 km: Göllüce Patika Koşusu parkuru bireysel bir patika koşusudur. Kısmi yeterlilik esasına göre katılımcılar belirli malzemeleri sürekli üzerinde taşır. Göllüce Patika Koşusu, patika koşu mesafelerini uzatmak isteyenler için başlangıç-gelişme seviyesinde bir parkur sunmaktadır 7.5 saat içinde tamamlanması gerekir.

Derbent Patika Koşusu 15 km: Derbent parkuru bireysel bir patika koşusudur. Kısmi yeterlilik esasına göre katılımcılar belirli malzemeleri sürekli üzerinde taşır. Derbent Patika Koşusu, İznik Ultra parkurunun son kontrol noktası olan Derbent’ten İznik’in içine giden, patika ağırlıklı bir koşudur. 3.5 saat içinde tamamlanması gerekir.

İznik Tarihi Kent Koşusu 5 km: İznik içinde, büyük bölümü asfalt ve parke yollarda koşulan halk koşusudur. İznik Ultra destekçileri ve İznik halkına bir koşma festivali olarak uygulanmaktadır. 2012 yılının en coşkulu yol yarışı olmuştur.

İznik Ultra Maraton parkurları (İznik Tarihi Kent Koşusu hariç) patika koşusu (dağ koşusu) özelliklerine uygun inişli çıkışlı bir rota hattında yapılacaktır. Parkurun %20’si oranında asfalt veya stabilize yollarda, kalanı toprak yollar ve patikalardan geçer. Parkurda uzun ve dik çıkışlar inişler, yer yer bozuk, kaygan, taşlık veya ıslak geçişler mevcuttur. Hava koşulları parkuru ağırlaştırabilir.

Yarışmacılar kısmi-kendi kendine yeterlilik (semi autonomy) esasına göre ancak belli noktalarda kısmi ikmal ve yardım alabilir. Taşınması gereken zorunlu malzemeler, giysiler, yiyecek ve içecekler vardır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register